Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Zabudnuté heslo.

Na Vašu e-mailovú adresu boli úspešne odoslané prihlasovacie údaje.

Pravá koža a jej spracovanie – V.T., OIL PULL-UP, WASHED

Je tu dlho očakávané druhé pokračovanie článku o spracovaní kože. V tejto časti upriamime pozornosť na tri úpravy, ktoré síce nie sú v sortimente až také časté, no napriek tomu sa medzi zákazníkmi tešia obľube. Konkrétne budeme hovoriť a úprave VegetableTan (V.T.), Oill Pull-up a Washed Leather.

Vegetable Tan (V.T.)

Ďalším veľmi obľúbeným typom úpravy je úprava Vegetable Tan, označované aj ako V.T.. Do ponuky sme úpravu zaradili pred približne desiatimi rokmi, kedy sa ešte len dostávala do povedomia. Mohli by sme povedať, že sa zviezla na „zelenej vlne“ ekológie, keďže jej výrobnou podstatou je používanie vyslovene prírodných prostriedkov, ktoré sú menej škodlivé pre prostredie (napríklad drevo, kôra...). Nehovoriac o tom, že samotný proces spracovania trvá aj dvakrát dlhšie. To sa, samozrejme, odráža na jej cene, ktorá je v porovnaní s CCA alebo NAPPA výrazne vyššia. V tejto koži nájdete v našej ponuke peňaženky, tašky aj kabelky. 

Najtypickejšou vlastnosťou tejto úpravy je tvrdý hladký povrch s väčším alebo menším leskom. Ani časom používania sa koža nepoddá ako je to pozorovateľné u iných úprav, napríklad CCA alebo NAPPA. Pri procese výroby sa zachovávajú póry a preto je koža rezistentnejšia voči vlhku. Ako je už spomínané vyššie, tento spôsob je zatiaľ jedným z tých najekologickejších, pretože nasleduje niekoľko tisícročnú tradíciu spracovania kože.

Oil Pull-up

Ak existuje nejaké spracovanie, ktoré aj tomu najväčšiemu laikovi ukáže, že výrobok je naozaj z pravej kože, tak je to práve úprava Oil Pull-up. Vo voľnom preklade by sme spracovanie mohli nazvať „ťah olejom“ alebo ešte voľnejšie „olejom potiahnutá koža“. V ponuke máme hlavne peňaženky, no občas vytvárame aj kolekcie tašiek alebo batohov. 

Názov Oil Pull-up je, ako inak, odvodený od procesu spracovania, kedy sa na kožu aplikuje olej, čo následne mení jej farbu a textúru, ale tiež zvyšuje jej odolnosť voči vlhkosti a poškodeniu. Tento proces zanecháva charakteristické farebné variácie a efekty starnutia, čo dodáva výrobkom z tejto kože autentický vzhľad. Okrem toho je Oil Pull-up koža známa svojou schopnosťou "uzdravovať" sa, čo znamená, že drobné povrchové škrabance alebo odtlačky sa časom zliečia a zmiznú.

Washed Leather

Úprava Washed Leather alebo po slovensky „praná koža“, je úprava, ktorá sa do väčšieho povedomia v Európe dostala až pred nedávnom. Každým rokom pribúdali značky, ktoré z tejto kože vytvárali kolekcie, až sa dostali aj do sortimentu kožených doplnkov, a teda aj k nám. Z pranej kože u nás v ponuke nájdete kľúčenky, peňaženky a dámske tašky. 

Spôsob spracovania prebieha presne tak, ako to vyplýva z jej názvu – koža sa namočí a potom operie, čo spôsobí jej typický pokrčený alebo nosený vzhľad. Treba však podotknúť, že v tomto spracovaní rozlišujeme dve podkategórie alebo inak povedané štýly úprav. Prvý je ten, kedy sa najskôr operie koža a potom sa z opranej kože ušije výrobok. Výsledkom je jemne obnosená štruktúra s nedokonalosťami a tlmenými farbami, zatiaľ čo v druhom prípade sa najskôr ušije výrobok a potom sa celý operie, čoho výsledkom je vzhľad niekoľko mesiacov nosenej kože. Časová a kapacitná náročnosť tohto procesu odráža jej finálnu cenu, ktorá je podstatne vyššia ako pri prvom type.