Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Zabudnuté heslo.

Na Vašu e-mailovú adresu boli úspešne odoslané prihlasovacie údaje.

História peňaženky

História kožených peňaženiek siaha ďalej do minulosti, ako si jeden myslí. Aby sme boli presnejší, siaha ďalej, ako do starovekého Ríma, či dokonca starovekého Grécka. 

Vďaka dvom nemeckým turistom sa podarilo prepísať dejiny a to, ako dovtedy archeológovia a historici vnímali ľudí Doby medenej. V roku 1991 títo dvaja turisti na ceste po Rakúsko-Talianskych Alpách náhodou narazili na kúsok ľadovca, z ktorého vytŕčalo telo. Odborná obhliadka ukázala, že telo nepochádza z nedávnej horolezeckej nehody, ale z obdobia takmer 3200 rokov pred naším letopočtom. Aj keď príčina smrti zostáva sporná, ľadová mumifikácia zachovala všetko to, čo mal „Ötzi“ na sebe, vrátane zachovalého vrecka prišitého na opasku. V ňom sa nachádzal pazúrkový nôž, zopár rastlín a húb na terapeutické účely a kresadlo na zapálenie ohňa. Múmia Ötzi ponúkol pre vedeckú komunitu niečo ako obraz o spôsobe života ľudí v minulosti, niečo o čom predtým neexistoval hmatateľný dôkaz. Nielen to, ale zároveň odhalil, ako ďaleko siaha história praktických módnych doplnkov, ako napríklad peňaženiek alebo tašiek na opasky.

peňaženky Mercucio

Praktické využitie predchodcu peňaženky má svoju históriu a kultúru. Zvyklo sa v ňom nosiť všetko, od mincí cez sušené mäso, až po nástroje na prežitie. Dnes, našťastie existuje mnoho typov tašiek, takže sa nám drobné so sušeným mäsom už nikdy nepomiešajú! Taktiež bolo zvykom nosiť peňaženku zavesenú alebo prišitú na opasku a nie vo vrecku, ako to robia moderní muži, pretože to do 17. storočia bolo považované za neslušné.
Peňaženka minulosti vlastne nebola peňaženkou, ako skôr koženým závesným vreckom alebo takzvaný mešec. Prvá moderná podoba dnešnej peňaženka sa objavila až v 17. storočí, keď boli na Západe zavedené papierové peniaze. Prvé peňaženky sa zvyčajne vyrábali z hovädzej a konskej kože a postupne sa z Ameriky dostávali na európsky západ a ďalej.

Ďalší pokrok vo vývoji tohto praktického doplnku nastal v 50. rokoch 20. storočia, kedy sa po prvýkrát začali používať kreditné karty. Vnútro peňaženky sa stalo už nielen úschovňou papierových peňazí, ale pribudli aj priečinky na karty a celkový rozmer peňaženiek sa zmenšil takmer dvojnásobne pre prehľadnejšie usporiadanie financií. Ak sa pozrieme na peňaženky zo svetového hľadiska, tie v USA sú ešte o niečo menšie ako tie európske kvôli rozdielnym veľkostiam mien. V amerických peňaženkách by ste tiež márne hľadali mincovník: „Drobné si nechajte!“

Ako sme teda mohli vidieť, peňaženka, ako ju poznáme dnes ušla ďalekú cestu od dávnych čias Doby medenej, cez americké prvé papierové peniaze, až po dnešnú dobu kreditných kariet.