Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Zabudnuté heslo.

Na Vašu e-mailovú adresu boli úspešne odoslané prihlasovacie údaje.

Ako správne vyčistiť koženú kabelku

Kvalitná kabelka z pravej kože by vám mala robiť radosť dlhé roky. Ako ktorýkoľvek iný prírodný materiál, aj koža vyžaduje určitú starostlivosť, aby nestarla a vyzerala čo najlepšie. A pretože je kabelka spravidla každodenným pomocníkom, ktorý vás sprevádza pri mnohých príležitostiach, je pochopiteľné, že môže dôjsť k jej znečisteniu. Väčšinou si s ním ľahko poradíte. Ukážeme vám, ako na to.

Ako vyčistiť koženú kabelku

Prevencia je základ

Kožené produkty sa od lacných napodobenín líšia nielen kvalitou, ale samozrejme aj vyššou obstarávacou cenou. Keď sa chystáte na pokladni alebo v košíku e-shopu zaplatiť za novú krásnu kabelku, mali by ste zároveň začať myslieť aj na to, ako ju ochrániť pred starnutím a poničením.

Poslúži vám na to špeciálna impregnácia a balzamy, ktorými by ste kožu mali ošetriť hneď, ako ju doma vybalíte z krabice alebo tašky. Nespoliehajte sa na univerzálne riešenie a nechajte si poradiť s výberom vhodného produktu hneď pri jeho nákupe. Pri nosení kabelky je potrebné sa vyhýbať situáciám, ktoré jej nesvedčia: vlhko, dlhodobé vystavenie priamemu slnku, u svetlých odtieňov kože blízky kontakt s tmavými látkami, napríklad džínsovou látkou.

Keď prevencia nestačí

Nie všetkým katastrofám sa dá predchádzať – stačí chvíľka nepozornosti a nešťastie je na svete. Škrabanec, fľak, čiara od pera alebo fľaša vyliata do tašky… Väčšina týchto nepríjemností sa dá riešiť. Než sa ale pustíte do hľadania babských rád, vyskúšajte najprv radšej profesionálne produkty, prípadne sa pokúste dovolať do obchodu, kde ste kožený výrobok kúpili, a spýtať sa na ich skúsenosti s podobnou situáciou.

Ako vyčistiť koženú kabelku

Chcete sa do toho pustiť sami? Prilepené nečistoty odstráňte mechanicky, ale jemne a opatrne, aby ste si kabelku neponičili. Fľaky skúste najprv odstrániť vlhkou handričkou, následne osušte, aby nevznikli na koži mapy. A nezabudnite potom kožu poriadne premazať.

Škvrny od atramentu a iných farbív môžete odstrániť pomocou roztoku liehu s vodou v pomere 1 : 1. Škvrny na svetlej koži často odstránite pomocou obyčajnej bielej mazacej gumy. Mastné fľaky posypte čo najskôr kriedovým práškom a nechajte pôsobiť aspoň 24 hodín. Škrabance často rozleštíte pomocou špeciálneho vosku.

Skúsili ste všetko a nič nepomáha? Poslednou vašou nádejou môže byť dielňa, v ktorej sa pracuje s kožou. Skúste zavolať do tej najbližšej, možno narazíte na ochotných pracovníkov, ktorí vás nevítaného fľaku zbavia. A ak nevyšlo ani to, nedá sa nič robiť, je čas na novú kabelku. Určite si vyberiete z našej širokej ponuky.