Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Zabudnuté heslo.

Na Vašu e-mailovú adresu boli úspešne odoslané prihlasovacie údaje.

Ako spoznať pravú kožu?

V dnešnom konzumnom svete sa môže zdať kúpa kvalitného produktu ako ozajstná výzva. Ba čo viac, kúpa produktu, ktorý sa správa a je presne taký, ako sa tvári na popise svojej visačky. V tomto blogu by sme radi venovali pozornosť často skloňovanej problematike v kožiarskom odvetví, a to, ako rýchlo spoznať, či za drahú cenu kupujete ozaj drahý výrobok. V prvom rade je potrebné spomenúť to, že v obchodníctve s koženými výrobkami na 100% platí porekadlo „znie to príliš dobre, aby to bola pravda“. Je samozrejmé, že pokiaľ ste sa rozhodli investovať do koženej peňaženky, tašky, či kabelky, budete si musieť trochu priplatiť. Na to, aby ste zistili, či ozaj kupujete kožený výrobok vám postačí krátky 4-krokový zmyslový rýchlotest.

1. Zrak

Pravý kožený výrobok je možné identifikovať rýchlym pohľadom na tie správne miesta. Každý kožený výrobok by mal mať svoje poriadne označenie. Je to buď kus kože v tvare jeho symbolu pripevnený k výrobku alebo riadne označenie visačkou alebo iným lístočkom, že skutočne ide o kožený produkt. Ak takéto označenie chýba alebo je veľmi zavádzajúce, môžete prejsť na druhú časť testu, a to na bližšie skúmanie pohľadom. O pravom charaktere výrobku vám veľa prezradí napríklad jej povrch, ktorý je veľmi nepravidelný a pri hladšej úprave kože (napríklad HUNTER) je farba nerovnomerná, kdežto umelá koža má pravidelné tvary a je napohľad dokonalá. Ak ani toto nestačilo, aby ste pohľadom identifikovali pravú kožu, poslednou možnosťou je prezrieť, ako vyzerajú kraje a zakončenia výrobku. Kraje koženého produktu sú „strapaté“ a drsné, zatiaľ čo umelé výrobky majú dokonale zrezané zakončenia.

2. Čuch

Pri čuchovom zmysle je, myslíme, test jasný. Dokonca by sme si dovolili tvrdiť, že je to zároveň jeden z najpoužívanejších spôsobov rozoznávania pravej kože od jej imitácie. Kožené výrobky sú známe svojou typickou silnou vôňou kože. Ak nakupujete v kamennom obchode, často je už pri vstupe očividné, že daná predajňa predáva koženú galantériu. Tašky, peňaženky a ostatné produkty z imitácie kože alebo takzvanej koženky, majú silnú umelú vôňu, ktorá sa ani náhodou nedá pomýliť s vôňou kože.

3. Dotyk

Tak, pozreli sme sa, ovoňali sme, a teraz nastal čas preskúmať produkt dotykom. Asi najspoľahlivejšou skúškou pravosti je tlakový test. Presne tak, ako keď prstom zatlačíte do svojej kože, aj koža koženého výrobku v okolí stlačenia zvráskavie. Tento test je najlepšie viditeľný pri výrobkoch z mäkkej kože, napríklad CCA alebo NAPPA. S ostatnými druhmi kože je to o niečo zložitejšie, najmä ak ide o pevnú a tvrdú kožu. Pri týchto typoch kože je však možné si všimnúť zvráskavenie v ich záhyboch.

4. Sluch

Posledným dôležitým zmyslom, na ktorý sa treba pri kúpe drahšieho výrobku spoliehať, je sluch. S týmto zmyslom nemusíte mať v rukách výrobok, no treba ho zapojiť ešte pred jeho kúpou. Nájdite ľudí, ktorí už s koženými výrobkami skúsenosť majú a vypočujte si od nich recenzie na eshopy alebo obchody, z ktorých si výrobok plánujete kúpiť. Práve to môže urobiť obrovský rozdiel v tom, ako dlho vám výrobok vydrží.

Aby sme si to zhrnuli, spoznať pravý a ozaj kvalitný kožený výrobok je jednoduchšie, ako ste si pred prečítaním tohto článku možno mysleli, pretože si úplne vystačíte so štyrmi z piatich zmyslov. Ak zvažujete kúpu kvalitného koženého produktu a chcete si vyskúšať tento rýchlotest, môžete tak urobiť na jednom z našich kožených výrobkov. Vieme zaručiť na 100%, že tento test prejdú 😊.