Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Zabudnuté heslo.

Na Vašu e-mailovú adresu boli úspešne odoslané prihlasovacie údaje.

Ako spoznať kožu od koženky?

Pokiaľ hľadáte kvalitné kožené výrobky, je nutné rozumieť rozdielom medzi pravou kožou a koženkou. Nasledujúce informácie vám pomôžu rozoznať skutočnú kvalitu a správne si vybrať kožené kúsky pre váš šatník aj botník.

Ako spoznať kožu od koženky?

Koža vs. koženka - v čom je rozdiel?

Pozrime sa na základné rozdiely medzi kožou a koženkou.

Pôvod

Pravá koža pochádza z kráv, ošípaných, oviec a kôz, ale aj ďalších zvierat. Akonáhle prešla spracovaním a garbiarskym procesom, stáva sa znie takzvaná useň – trvanlivý a príjemný materiál. Z usní sa následne vyrábajú luxusné produkty ako kabelky, opasky, topánky alebo bundy. Koženka naopak nie je vyrobená z kože, ako by sa mohlo zdať. Jedná sa o umelý materiál s dvojitou štruktúrou - textilnou vrstvou a následne vrstvou PVC alebo polyuretánu, imitujúcou kožu.

Odolnosť

Pravá koža sa vyznačuje trvanlivosťou, dlhou životnosťou a odolnosťou. Výrobky z pravej kože sú pružné a pevné, zatiaľ čo koženka má tendenciu praskať a odlupovať sa. Pravá koža odolá mechanickému poškodeniu, vplyvom soli a so správnou impregnáciou takej vlhkosti.

Priedušnosť

Priedušnosť je ďalším rozdielom – produkty z pravej kože sú priedušné a pohodlné, zatiaľ čo koženka nie je prírodný materiál a teda nedýcha. Preto pri výrobkoch z koženky ako je oblečenie alebo topánky hrozí, že sa častejšie zapotíte.

Ako spoznať kožu?

Najistejší spôsob je preskúmať štítky. Poctivý výrobca tovar vždy označí. Pravá koža býva často označená charakteristickým štítkom, zatiaľ čo koženka popisom umelá koža. Pokiaľ si nie ste istí skontrolujte povrch. Pravá koža je na dotyk príjemne hebká a pružná, s nerovnomernými pórmi a vráskami. Koženka býva hladká, ale menej príjemná na dotyk. Navyše je umelá koža na pohľad dokonale pravidelná, a to aj v prípade, že sa pokúša napodobniť nepravidelnosti pravej kože. Rovnako tak aj jej konce sú perfektne rovné, čo u kože nenájdete.

Kožu poznáte aj po kontakte s vodou. Pravá koža ju nasiakne, zatiaľ čo po koženke stečie ako po plastovej fľaši. Výrobky z pravej kože bývajú obvykle drahšie, ale ceny sa môžu líšiť. Aj výrobky z koženky od známych značiek môžu byť drahé, takže tento parameter neberte ako bernú mincu.

Správny výber kožených výrobkov vám zaručí spokojnosť a dlhotrvajúcu eleganciu. S našimi radami teraz zvládnete s istotou rozoznať pravú kožu od koženky. Pozrite sa do našej ponuky a vyberiete si zo širokej ponuky kožených kabeliek, tašiek, opaskov či peňaženiek.