Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Zabudnuté heslo.

Na Vašu e-mailovú adresu boli úspešne odoslané prihlasovacie údaje.

Ako sa správne starať o kožený opasok

Kúpa kvalitného opasku z masívnej kože je dobrou investíciou na niekoľko rokov dopredu. Taký opasok je takmer bezúdržbový, a aj keď si zaň trochu priplatíte, jeho kvalita tejto cene úplne zodpovedá. Napriek týmto kladným vlastnostiam je však potrebné vedieť, ako s opaskom správne zaobchádzať a starať sa oň, aby sa predchádzalo jeho ničeniu. Pre maximálne predĺženie jeho životnosti je teda dobré poznať pár trikov, vďaka ktorým bude opasok chránený pred vonkajším i vplyvmi a aj za neustáleho nosenia bude vypadať ako nový. Aby ste mali všetky informácie pekne pohromade, napísali sme pre vás súhrn tých najdôležitejších krokov pre správne zaobchádzanie s opaskom, vrátane jeho ochrany.

Čomu sa pri každodennom nosení vyhýbať

Ak nosíte kožený opasok každý deň alebo pri väčšine príležitostiach, je vystavovaný určitým faktorom, ktoré na jeho vzhľad alebo funkčnosť môžu mať z dlhodobého hľadiska negatívny dopad. Je preto dobré o nich vedieť a ideálne im predchádzať alebo sa im celkovo vyhnúť.

Prvými faktormi, ktoré môžu mať na váš milovaný opasok negatívny vplyv, sú vysoké teploty a suché prostredie. Vyvarujte sa situáciám, v ktorých by bol opasok vystavený priamemu slnečného svetlu alebo by mal byť dlhodobo na extrémne suchom a horúcom vzduchu. V opačnom prípade môže koža stratiť elasticitu, sýtu farbu a v krajnom prípade by sa mohli na nej tvoriť praskliny. Opasok v žiadnom prípade nežehlite a nikdy ho neskúšajte vysúšať v sušičke – vnútorná teplota sušičky môže dosahovať až 60 stupňov!

Rovnako tak dokáže kožený opasok poškodiť aj druhý extrém, ktorým je nadmerná vlhkosť alebo premočenie. Ak sa vám stane, že vám opasok nečakane zmokne, nedeste sa, že by mal byť nenávratne zničený. Musíte ho však nechať riadne vysušiť – ideálne vonku na čerstvom vzduchu, prípadne pri izbovej teplote, kde sa nezadržuje nadmerná vlhkosť. Rovnako ako v prípade sušičky opasok nikdy nevkladajte do práčky na pranie(vždy ho vytiahnite z nohavíc von). Pri praní by mohlo dôjsť k veľkému zmäkčeniu kože, ktorá by sa následne začala žmoliť a opasok by mohol vypadať opotrebovane.

Ak na svojom opasku objavíte nečistoty, je určite na mieste opasok umyť, je ale potrebné poznať správny spôsob. Pri čistení sa vyhnite bežným čistiacim prostriedkom ako sú jar na riad alebo mydlo, ktoré sú pre tento materiál úplne nevhodné a mohli by porušiť jeho štruktúru. Taktiež nepripadajú do úvahy abrazívne čistiace prípravky ako je tekutý piesok, hoci ste opasok s jeho pomocou zamýšľali vyčistiť v dobrej viere. A pretože už viete, že sa máte vyhnúť nadmernému namáčaniu koženého opasku, určite ho neumývajte pod prúdom tečúcej vody, ani mu nedopriavajte žiadny vodný kúpeľ.

Hoci sa tento posledný krok môže zdať ako banalita, vo veľa prípadoch stojí za poškodením opasku alebo jeho pracky. Ide o jeho správne zapínanie. Aj keď to môže vypadať ako frajerina, že si viete opasok zapnúť alebo rozopnúť iba jednou rukou, často sa môže stať, že pri tomto procese zavadíte alebo sa omylom zachytíte o pracku opasku, čím môžete poškodiť ako zapínanie, tak vnútornú stranu opasku. Počas každodenného nosenia si správne premyslite dierku, do ktorej budete pracku zapínať – pri nadmernom utiahnutí vás bude opasok nielen nepríjemne tlačiť, ale bude tiež zbytočne namáhaný a môže tak časom strácať pevnosť a elasticitu.

Pravidelná údržba

Ako bolo už spomenuté na začiatku článku, správnou starostlivosťou predĺžite koženému opasku životnosť a jeho vzhľad bude zachovaný natoľko, že bude stále vyzerať ako nový. Pri údržbe kože nie je potrebné kupovať drahé prípravky a je dobré sa držať pravidla, že menej je niekedy viac.

Čo sa týka čistenia špinavého opasku, už viete, aké prostriedky sú pre jeho umývanie nevhodné. Ako ale teda postupovať? Úplne jednoducho – postačí čistá handrička a vlažná voda. Navlhčenou handričkou z koženého opasku umyjete akúkoľvek nečistotu, nech už je to prach, mastnota, jedlo alebo špina akéhokoľvek ďalšieho pôvodu.

Pre maximálnu ochranu môžete svoj opasok tiež naimpregnovať. Tak ako pri topánkach, impregnácia koženého opasku zaistí na jeho povrchu vznik neviditeľnej ochrannej vrstvy vo forme polopriepustnej membrány – to znamená, že sa pod touto vrstvou koža neudusí, ale nedostanú sa k nej žiadne nežiadúce vonkajšie faktory, hlavne vlhkosť. Impregnáciu docielite použitím špeciálneho impregnačného spreja.

Aby koža vydržala čo najdlhšie v pôvodnom stave, môžete jej tiež dopriať určitú formu výživy. Tú dosiahnete použitím včelieho vosku. Naberte malé množstvo vosku na čistú handričku a tým opasok potrite po celej jeho dĺžke. Vosk na povrchu opasku vytvorí ochrannú, vláčnu vrstvu, ktorá koži dodá svieži vzhľad a naviac príjemne vonia.

Kožené doplnky sú obľúbené vďaka svojej jedinečnosti, originalite a dlhej životnosti. Správnou starostlivosťou docielite to, že vám budú zdobiť šatník aj niekoľko rokov. Tak nech slúžia!